Najdete mne
neděle, 19 březen 2017 20:47

Desatero fotografování na cestách - nejde o techniku!

Napsal(a) 
Pro zahájení výstavy v Portugalském kult.centru na Malé Straně v Praze - v Oettingenském paláci, která je k vidění do 30.4.2017 jsem si měla připravit krátké povídání o fotografování na cestách a tak jsem ve vlaku něco sepsala... 
Pokud cestujete a chcete zachytit okamžiky, které prožíváte, je důležité pár předpokladů.

1/Být připravený na zázrak, avšak tak trochu vědět, pro co si jdu
2/ Mít proč
Motivace ukázat fotografie kamarádům nestačí. Málokdo má v sobě tolik empatie, aby se dokázal naladit na to, co jste skutečně v daný okamžik cítili. Navíc většina lidí zahltí své přátelé desítkami nevytříděných fotek. Kterou vybrat?
Fotíte pro sebe. Fotografie pak slouží jako jakési brány, vstupy k vašemu štěstí, ke vzpomínkám a k pocitům, které jste v tu chvíli prožívali. Pak se vám bude i jednodušeji vybírat. Převedete si to, co říká fotografie do slov.
Třeba: Tohle vypadá jako sardinkárna, ženy tvoří ornament, jak v těch bílých pláštích stojí za sebou, je v tom určitá krása. Nechtěla bych nikdy pracovat v továrně na pásu.
3/ Být připraven
Fotografické klišé. Ale je skutečně nutné nosit fotoaparát při ruce. Nejlépe v pohodlné tašce, aby vás to příliš nezatěžovalo. Toto je velmi důležité.
4/ Nebýt líný
Když už ten fotoaparát máme, nebuďme líny jej vytáhnout. Má to smysl.
5/ Být odvážný
Vstoupit do situace. Ano, to, že vytáhnete fotoaparát, budí pozornost.
6/ Mazat
Paradoxně splníte předchozí body a pak máte vyhazovat. Ano, schovejte si esenci, to nejdůležitější.
7/ Být o krok dopředu
Slyšela jsem, že za to musí plazí mozek. Znáte to, cítíte, že se něco stane. Máte tušení. Takže sáhnete do fotobrašny, nastavíte a ono se to stane… Buďte tak o 5 sekund dříve. Tato kondice se dá pěstovat.
Těžko se fotí za předpokladu, že jste se s někým pohádali a váš vnitřní dialog opakuje donekonečna třeba nějaké nesmylné dialogy. Nebo přemýšlíte nad tím, co uvaříte k večeři. Chce to trochu nastolit vnitřní klid, možná i trochu rozostřit pohled. Tak nějak se celkově uvolnit, nebýt pod stresem, tlakem.
8/ Těžko se fotí s dalšími lidmi – třeba s dětmi, které bojují o vaší pozornost, ta je teď určena světy, tedy poku teď právě nefotíte je.
9/ Neváhat. Teď nebo nikdy!
10/ Prochodit se k dobré fotce. Někdy je přáno hned, většinou to stojí úsilí.