Najdete mne
Fotoateliér Eva Melo - Blog
Eva Melo

Eva Melo


čtvrtek, 11 leden 2018 13:04

Fotosešit od Saal - Digital

Fotosešit jsem ještě nikdy neviděla a tak jsem ráda využila nabídky od Saal-digital a jeden takový si vyrobila. Je to skvělá věc. Není tak luxusní jako fotokniha, takže vypadá neformálně a je vhodný například jako portfolio, které bude ležet na stole v pracovně - tam, kde přijímám klienty. Nebo jej ráda doporučím všem z fotokurzů. Mám v plánu do něj i vpisovat poznámky, protože papír, který je na fotosešit použit, je na to vhodný. Kroužková vazba je pěkná. Za mě dobrý... jak bude chvilička, nafotím ukázku..... 

pondělí, 27 listopad 2017 15:55

Tisky od Saal-digital

Často se stane, že klienti chtějí své fotografie vytištěné. Klasické fotografie na papíru už tolik neletí a zvlášť před vánocemi mnoho z nás chce obdarovat své blízké něčím luxusním. Zkusila jsem už mnoho různých tiskáren a často to bývá tak, že cena opravdu odpovídá kvalitě.  Už za dob studia fotografie - před 10 lety jsme jezdili tisknout super luxusní tisky do Vídně. Tady v česku to nikdo nedělal. Jednalo se převážně o Dibond - což je vlastně hliníková destička, na které je nalepený tisk. Není to kapa, která se časem rozdrolí. Pamatuji se, že na to tehdy dělali metalický tisk, který zvláště ve světlých a bílých místech třpytil. Když mě oslovili ze Saal - Digital s tím, že mohu vyzkoušet jejich tisky, zaujal mě Alu - Dibond Butlerfinish. To jsem nikdy neslyšela. A jaké pro mne bylo překvapení, když přišla luxusní fotografie právě s tímto kovovým leskem. Je to krásná věc a a uvažuji, že si udělám velký tisk "nad sedačku". Protože za to to stojí....
Zajímavé jsou určitě i ostatní produkty Saal - Digital, třeba akrylátové sklo...Poštovné je normální a tak i když posílají tisky z Německa, stojí to za to....

úterý, 07 listopad 2017 19:32

Co jsme získaly na fotokurzu

Při nedávné cestě vlakem jsem rekapitulovala poslední běh fotokurzu a říkala jsem si, že těch 8 lekcí bylo velmi plodných. Mám radost, že vidím pokrok a že to mnohé z účastnic chytlo natolik, že získaly třeba nové objektivy, někdo zakoupil program na úpravu fotek. Co ale je ze všeho nejdůležitější je vztah, který jsme navázaly a já cítím, že s mnohými velmi pěkný a snad i iniciační...pro obě strany. Musím říci, že na takové úrovni to ještě nebylo. Dostaly jsme se daleko a ve finále i konečně k mému oblíbenému tématu - jak pokračovat v tvoření, jak překonávat bod obratu do protisměru, jak zjistit, co mě limituje při tvoření, třeba lenost:)))že?, výmluvy na děti atp.

Co už tedy umíme?
Víme z čeho se skládá fotoaparát
Jak velký máme snímač, jaký cropp faktor a co to je? A proč to musím vědět?
Jaký máme objektiv? Rozdíl mezi pevným a zoomem, co je nejnižší clonové číslo? A proč to potřebuji vědět?
Jak fotit v horších světelných podmínkách?
Naučily jsme se používat hloubku ostrosti, poznat kdy jakou použít.
Začaly jsme používat čas - švenkování, zmrzlý pohyb a zkusily si mlbu světlem.
Pochopily jsme magický trojúhelník - ISO, clona a čas.
Zjistily jsme, jaké používat maximální ISO, aby nebyl vidět šum a jak popřípadě odšumit.
Získaly jsme tabulku, kde se dozvíme, jak velká bude hloubka ostrosti při právě používaném objektivu a vzdálenosti od objektu focení.
Umíme ovládat každý na svém foťáku rychlomenu a víme, jak funguje WB. 
Naučily jsme se ostřit a zjistily jsme, že exisují různé způsoby nastavení ostření, že existuje kontinuální snímání.  
Vyzkoušely jsme techniky low-key, high-key a víme jak měřit expozici. Kdy použít bodové, kdy poměrové a navíc kdy podexponovat nebo přeexponovat snímek.
Zároveň jsme se dozvěděly, jak upravovat snímky, jak ořezávat, jak místně upravovat i v editorech zdarma.
A hlavně který snímek je ten "dobrý", jak funguje kompozice, co je tvrdé a měkké světlo, proč a nebo jak používat blesk, jak vyčistit záběr, sladit barvy - jak fungují komplementární barvy, jak udělat 3 fotky tak, aby něco říkaly, aby forma byla v rovnováze s obsahem a jak hledat své téma.
Třešničkou na dortu byly různé tipy na focení dětí  - například jak s nimi komunikovat nebo inspirace od jiných převážně fotografek...
Uf!!!
Výstava bude, termín, který mi teď dali byl moc krátký, tak jsem se domluvila na alespoň měsíc - pravděpodobně v březnu...dám vědět!
A čekám na fotky - aby byla nějáká motivace a návaznost na FB Atelier Líšeň (tajná skupina), kde si je budeme připomínkovat. 

Moc vám děkuji za zpětnou vazbu: tady něco z vašich emailů
Dřív jsem fotila na auto režimy, kde jsem maximálně ubrala sílu interního blesku, který jsem používala hojně, jako „výplň“ obličeje vždycky, když bylo málo světla. Teď to umím řešit jinak a lépe (tj. věrněji) odrazit realitu. Jsem také schopná si sama řídit hloubku ostrosti a expoziční čas podle toho, co se rozhodnu fotit, odhadnout zhruba potřebné ISO... (Jupí!) Na druhou stranu ale musím přiznat, že v těch auto režimech jsem měla víc prostoru soustředit se na kompozici, což teď vůbec nestíhám a pak mě mrzí ty uříznuté špičky apod. A ostření taky zatím není stoprocentní (ale je to můj oblíbený moment, to namáčknutí spouště... teď mi dochází, že když v tom momentě a bezprostředně poté, než domáčknu, zažiju jakoby zpomalení času, vyjde ta fotka ostře)
Co považuju za zásadní – že teď chápu souvislosti, víceméně vím, co mám udělat, když chci, aby fotka vypadala tak a tak, i když je pravdou, že mi to pořád dost trvá – než si to srovnám v hlavě, pak to nastavím, vyzkouším, upravím... – což je na jednu stranu frustrující, protože mi dost momentů uteče, ale to potěšení, když se nakonec (někdy) povede něco „přijatelného“, je pak nesrovnatelně vyšší než dřív.
Vidím podstatně víc chyb než dřív! (Ale pořád mi jich dost uniká anebo řeším něco, co zas takový problém není... takže by bylo fajn dál fotky nějak sdílet a vzájemně si dávat zpětnou vazbu...)
Sebevědomí – ovládnutí technického ná(stroje); obecně už si s tou zrcadlovkou venku nepřijdu tak trapně, jak slon v porcelánu
A myslím, že se obecně změnilo i moje vidění světa kolem sebe, víc si všímám světla, barev a dění kolem...
Co se mi na kurzu líbilo a co se mi nelíbilo?
Způsob podání se mi líbil dost. Opravdu je rozdíl o něčem číst a slyšet to v reálu a HNED to zkoušet. Po první (!) lekci jsem okamžitě úplně bezbolestně odstřihla ty auto režimy a interní blesk.
A oceňuju moc taky ten přesah – že nejde (nemusí jít) jen o to udělat pěknou, líbivou, formálně uspokojivou fotku, ale že vlastně mnohem větší výzva (i dobrodružství...) je obsah, co není banální, a cesty jeho hledání.
Motivace v podobě domácích úkolů (určité typy osobnosti holt potřebují trochu popostrčit zvenku, aby začali konečně sami dělat to, o čem předtím akorát četli a četli a četli... To zautomatizování ovládání totiž vyžaduje hodně zápalu a pořízení spousty fotek – tedy alespoň v mém případě tomu tak bylo/je...).
Jsem nadšená, co všechno se dá dokázat JEN A POUZE s foťákem, bez dalšího vybavení – světel, stativu, studia... Třeba by mě nenapadlo, jak jednoduché je malování světlem, nebo že o low-key a high-key portréty se dá pokoušet i jen tak. Tohle je možná detail, ale podstatný, protože řada webů a návodů je motivovaná tím prodat lidem další a další vybavení, a tak mi přijde, že se pak ze všeho dělá zbytečně velká věda.
A v neposlední řadě moc oceňuju to hlídání, to je paráda, navíc s takovou milou paní a volností pro děti.
atd.
nebo Táááák poslední a co dál...co bez kurzu a bez tebe "za zády"? :-) doufám že budu dál fotit...a doufám, že se brzy zase uvidíme...nechci aby to středou skončilo:-) 
Ani já ne...děkuji!!!!!!!!!!!A já brzo zase vymyslím nějáký výlet.....s focením....samozřejmě......navrhuji leden!!
pátek, 13 říjen 2017 14:09

Fotokniha od Saal-Digital

Dnes mi došla fotokniha od Saal-Digital. Zajímalo mě, jak vypadá taková luxusní fotokniha, už jsem vyzkoušela mnoho firem, které je dělají. Musím říci, že rychlost dodání mě ohromila. V neděli jsem dodělala, v pondělí odeslala a v pátek tu byla. Kvalita papíru je skvělá. A tisku jakbysmet. Co je ale určitě největší přidaná hodnota je rychlost dělání fotoknihy. Měla jsem ji za večer hotovou. A to hlavně proto, že přímo v šablonách je možnost fotografii doupravit. Takže to, co mě vlastně bralo nejvíce času - že jsem viděla, že fotka nepasuje na stránku, že je například méně kontrastní než ostatní, že má jinou tonalitu a pak jsem ji musela upravit a znovu nahrávat, to odpadlo. Určitě bych ji doporučila všem, kteří se před vánocemi trápí několik večerů, ať to zkusí.@Saal.Digital.CZ

čtvrtek, 31 srpen 2017 19:09

Pobyt v Hartmanicích

8.3. - 11.3 2018
Jedeme plavat do Hartmanic, budeme fotit naše děti a večer si fotky budeme promítat a budeme se o nich bavit..a nejen o našich....Jede se mnou Olga Cieslarová, která ráda vymýšlí hry pro děti - a pro Šimonka (svého synka). Sama organizuje Sametové posvícení v Praze a je to moje dlouholetá kamarádka - studujeme spolu na DAMU u Ivana Vyskočila. Olga píše doktorskou práci o karnevalech v Basileji a já o tom, jak rozvíjet fotografování jinými než tradičními postupy.

Tak mě opět přesvědčili na hodinový dokument pro Český rozhlas. Už mám za sebou asi 4, tak jsem věděla, do čeho jdu. Hodiny natáčení, ještě více hodin stříhání a hlavně pak míchání ve studiu s Mistry zvuku. Uf! Ale tohle mi docela stojí za to. Dokument pojede v listopadu napříč stanicemi - celoploškami a možná se bude reprízovat, takže tolik práce snad nepřijde úplně vniveč a hlavně !! nakukuju pod ruce těm - maminkám, ženám, které to natolik baví - focení, že se stalo jejich profesí...úlet!!!

V Dělňáku v Líšni skončí na konci června výstava účastníků fotokurzů. Kdo ještě neviděl, má poslední možnost.
Od září 2017 poběží nový cyklus Fotokurzu pro maminky na rodičovské - možnost již teď se přihlásit.
Ukázka fotografií z výstavy dole pod textem.
Ukázka z článku, který o výstavě napsala novinářka Klára Kubíčková z  Víkendu MF Dnes:
 Petra má dvě děti. Ráda fotila už před porodem, pak se ale její fotografické pokusy smrskly na pár momentek, které nesmějí chybět v rodinném albu. Ale víc nic. „Už se mi moc nechtělo těžkou zrcadlovku vytahovat, protože jsem většinou byla ověšená dětmi, věcmi, tlačila jsem kočárek a bylo potřeba vytáhnout spíš vlhčený ubrousek nebo něco k jídlu než foťák,“ vysvětluje.

čtvrtek, 15 červen 2017 15:31

Kurz produktová fotografie

Máte e-shop a chtěli byste umět dobře vyfotit vaše zboží nebo výrobky i bez profesionálního fotografa? Naučíme vás, jak si udělat jednoduše improvizované domácí studio bez velkých nákladů. 
Co potřebujete? Fotoaparát s manuálně nastavitelnou expozicí, možnost připojení externího blesku.
Kurz vede Libor Sakmary.

Kurz proběhl v září 2017

Přihlaste se do kurzu
Kdo je Libor Sakmary? Absolvoval Hradeckou Fotografickou Konzervatoř a návazně Hradeckou Fotografickou Konzervatoř. Více zde

Nový fotokurz pro maminky na rodičovské dovolené
začínáme v lednu 2018 - 8 lekcí

Na podzim jsem si pro vás připravila lahůdku. Zábavný a odlehčený seminář věnovaný základům focení. Během 8 lekcí projdeme různé zajímavé fotografické disciplíny a navíc se naučíte ovládat svůj fotoaparát.

Uvidíte, jak používat světlo, zjistíte, jak fotit při špatných světelných podmínkách. Mojí specialitou je ale dovést vás k tomu, jak zachytit to, co chcete fotkou říci a pokud nevíte co to je, tak to během kurzu zjistíte. Čekejte mnoho nových informacích, podaných zábavnou formou a spoustu inspirace. Kurz zakončíme výstavou. Po kurzu možnost bezplatných konzultací na FB Atelier Líšeň. 
Přihlaste se do kurzu

Cena: 1.900,-Kč (včetně poplatku za hlídání dětí)
 

Možná jde o poslední kurz - končím rodičovskou dovolenou:))) 
Tyto kurzy byly v minulosti velmi úspěšné - například zde ukázka 
a vznikly i tyto pracovní listy pro maminky
nebo s výstavou a ohlasem v médiích zde
recenze: Lucie Zahradníková Byla jsem na celodennim kurzu a bylo to super!!! Ten den silene rychle utekl. Klidne by mohl trvat i nekolik dni, jelikoz je stale co trenovat a spousta dotazu.

neděle, 19 březen 2017 21:42

Portrét v krajině

Termín: proběhl - pokud máte zájem o kurz, pošlete mi na sebe svůj kontakt, budu vás informovat 
Přihlaste se do kurzu
Cena kurzu je 1000,-Kč (za 6 vyučovacích hodin)
Kurz probíhá v samostatném fotoateliéru, adresa Klajdovská 49, Brno-Líšeň (naproti Dělnickému domu).

Podíváme se, jak se obvykle fotí lidé v krajině, dozvíte se, jak nastavit svůj blesk nebo jak si vyrobit provizorní odraznou desku.
Strana 1 z 19